046904
KHA6-SH-Ex1
Switch Amplifier
This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. 1-channel isolated barrier, 115/230 V AC supply, Input for approved dry contacts or SN/S1N sensors, Relay contact output, Fault indication output, Line fault detection (LFD), Up to SIL 3 acc. to IEC 61508, Up to PL d acc. to EN/ISO 13849pa. The device transfers digital signals (SN/S1N proximity sensors or approved dry contacts) from a hazardous area to a safe area. The input controls 1 relay contact output with 3 NO contacts (1 output is in series to the both output relays for the safety function), 1 relay contact output with 1 NO contact, and 1 passive transistor output (fault indication output). Unlike an SN/S1N series proximity sensor, a mechanical contact requires a 10 kΩ resistor to be placed across the contact in addition to a 1.5 kΩ resistor in series. Lead breakage (LB) and short circuit (SC) conditions of the control circuit are continuously monitored. During an fault condition, the fault indication output energizes and outputs I and II de-energize. For safety applications up to SIL 3, output I must be used. For safety applications up to SIL 2, output I and output II can be used.
| Signal type: | Digital Input |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 3 |
| Performance level (PL): | PL d |
| Connection: | terminals 22, 23, 24 |
| Rated voltage: | 85 ... 253 V AC , 45 ... 65 Hz |
| Rated current: | 30 mA ± 5 mA |
| Power dissipation: | 2.2 W |
| Power consumption: | max. 2.3 W |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 10+, 12- |
| Open circuit voltage/short-circuit current: | approx. 8.4 V DC / approx. 11.7 mA |
| Lead resistance: | ≤ 50 Ω, in hazardous area cable capacitances and inductivities are to be taken into account |
| Switching point: Relay de-energized: | I < 2.1 mA and I > 5.9 mA |
| Switching point: Relay energized: | 2.8 mA < I < 5.3 mA |
| Response delay: | ≤ 1 ms |
| Connection side: | control side |
| Connection: | output I: terminals 13, 14 ; output II: terminals 15, 21 ; output III: terminals 16+, 17- |
| Output I: | relay , signal |
| Switching point: Contact loading: | 253 V AC/1 A/cos φ ≥ 0.7; 24 V DC/1 A resistive load |
| Switching point: Mechanical life: | 50 x 106 switching cycles |
| Output II: | relay , signal |
| Switching point: Contact loading: | 253 V AC/1 A/cos φ ≥ 0.7; 24 V DC/1 A resistive load |
| Switching point: Mechanical life: | 50 x 106 switching cycles |
| Output III: | electronic output, passive , fault signal |
| Switching point: Rated voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching point: Signal level: | 1-signal: (L+) -2.5 V (7 mA, short-circuit proof) / 0-signal: blocked output (Leakage current ≤ 10 mA) |
| Switching frequency: | 5 Hz |
| Display elements: | LEDs |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Low voltage: Directive 2014/35/EU: | EN 61010-1:2010 |
| Machinery Directive: Directive 2006/42/EC: | EN/ISO 13849-1:2008 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2011 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Safety: | IEC/EN 61508:2010 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 280 g |
| Dimensions: | 40 x 93 x 115 mm (1.6 x 3.7 x 4.5 inch) , housing type E |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-Type Examination Certificate: | PTB 00 ATEX 2043 |
| Machinery Directive: Marking: | II (1)GD [EEx ia] IIC [circuit(s) in zone 0/1/2] |
| Machinery Directive: Input: | EEx ia IIC |
| Machinery Directive: Voltage: | 9.56 V |
| Machinery Directive: Current: | 16.8 mA |
| Machinery Directive: Power: | 41 mW (linear characteristic) |
| Supply: Maximum safe voltage: | 253 V AC/DC (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Output: Contact loading: | 253 V AC/1 A/cos φ ≥ 0.7; 24 V DC/1 A resistive load |
| Output: Maximum safe voltage: | output I/output II: 253 V AC/DC (Attention! Um is no rated voltage.) |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Input/power supply: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |