101152094
AZ 16 ZVRK-M16
Long life. Multiple coding. Double-insulated. 52 mm x 90 mm x 30 mm. LED version available. Insensitive to soiling. Thermoplastic enclosure. Large wiring compartment. 3 cable entries M 16 x 1.5. Slotted holes for adjustment, circular holes for, location. High level of contact reliability with low, voltages and currents
| Product type description: | AZ 16ZVRK |
| Article number (order number): | 101152094 |
| EAN (European Article Number): | 4030661164700 |
| eCl@ss number, Version 9.0: | 27-27-26-02 |
| Certificates: | cULus CCC EAC |
| Product name: | AZ 16 |
| Enclosure material: | Plastic, glass-fibre reinforced thermoplastic, self-extinguishing |
| Material of the contacts, electrical: | Silver |
| Weight: | 115 g |
| Number of auxiliary contacts: | 1 |
| Number of safety contacts: | 1 |
| Standards: | BG-GS-ET-15 ISO 13849-1 EN 60947-5-1 |
| Mission Time: | 20 Year(s) |
| B10d Normally-closed contact (NC): | 2,000,000 Operations |
| B10d Normally open contact (NO): | 1,000,000 Operations |
| Note (B10d Normally open contact (NO)): | at 10% Ie and ohmic load |
| Mechanical life, minimum: | 1,000,000 Operations |
| Latching force: | 30 N |
| positive break travel: | 8 mm |
| Positive break force, minimum: | 10 N |
| Actuating speed, maximum: | 2 m/s |
| Terminal Connector: | Screw connection |
| Cable section, minimum: | 0.25 mm² |
| Cable section, maximum: | 2.5 mm² |
| Note (Cable section): | All indications about the cable section are including the conductor ferrules. |
| Height of sensor: | 90 mm |
| Length of sensor: | 30 mm |
| Width of sensor: | 52 mm |
| Protection class: | IP 67 to IEC/EN 60529 |
| Ambient temperature, minimum: | -30 °C |
| Ambient temperature, maximum: | +80 °C |
| Rated impulse withstand voltage: | 4 kV |
| Thermal test current: | 10 A |
| Switching element: | NO contact, NC contact |
| Switching principle: | Creep circuit element |
| Included in delivery: | Actuators must be ordered separately. |
| Spannung, Gebrauchskategorie AC15: | 230 VAC |
| Strom, Gebrauchskategorie AC15: | 4 A |
| Spannung, Gebrauchskategorie DC13: | 24 VDC |
| Strom, Gebrauchskategorie DC13: | 4 A |
| Spannung, Gebrauchskategorie AC15: | 230 VAC |
| Strom, Gebrauchskategorie AC15: | 4 A |
| Spannung, Gebrauchskategorie DC13: | 24 VDC |
| Strom, Gebrauchskategorie DC13: | 4 A |
| Lieferumfang: | Die Betätiger sind nicht im Lieferumfang enthalten. |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.12 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |