418075
DK20-25/110/124
Print mark contrast sensor
Print mark contrast sensor, 25 mm detection range, RGB light, light/dark on, external Teach-in, push-pull output, M12 plug, Diffuse mode sensor for recording any print mark, Static TEACH-IN: automatic switching threshold adaptation, Optical system exchangeable by 90°, 30 µs response time, suitable for extremely rapid scanning processes, 3 emitter colors: green, red and bluefa. The contrast sensor series DK10, DK2X, DKE2X and DK3X have an extreme robust and IP67 tight industrial standard housing with eight M5 metal reinforced inserts for sensor mounting. The lenses are made of high grade glass. All sensors offer different light spot shapes and orientations and have powerful push-pull outputs (NPN/PNP/push-pull). The DK10 sensor series offers laser and LED light sources, a manual sensitivity adjustment and high sensing ranges up to 800 mm. The DK20/DK21/DKE2X standard contrast sensor series offers a very good contrast recognition and are available in extreme robust stainless-steel housings (DKE). The DK31/DK34/DK35 sensor series is designed for cutting edge contrast recognition at highest sensitivity level. The series DK20/DK34 offer a static Teach-In, the DK21/DKE21/DK31/DK35 series offer a dynamic Teach-In.
| Sensor range: | 25 mm ± 6 mm |
| Light source: | LED |
| Light type: | Visible green/red/blue, modulated light |
| Light spot representation: | 2 mm x 8.5 mm |
| Angle deviation: | max. ± 3° |
| Ambient light limit: Continuous light: | 7000 Lux |
| Teach-In: | static Teach-In |
| MTTFd: | 650 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | LED yellow; switching operation: lights up if print mark is detected Teach-In operation: flashing slowly alarm display: flashing quickly, if no safe operation is possible |
| Control elements: | Teach-In key |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 70 mA |
| Function input: | Teach-In input |
| Switching type: | light/dark on switchable, results from the order of the Teach-In |
| Signal output: | Push-pull output, short-circuit protected, reverse polarity protected |
| Switching voltage: | PNP: ≥ (+UB -2.5 V) , NPN: ≤ 1.5 V |
| Switching current: | max. 200 mA |
| Switching frequency: | 16.5 kHz |
| Response time: | 30 µs |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Standard conformity: Shock and impact resistance: | IEC / EN 60068. half-sine, 40 g in each X, Y and Z directions |
| Standard conformity: Vibration resistance: | IEC / EN 60068-2-6. Sinus. 10 -150 Hz, 5 g in each X, Y and Z directions |
| UL approval: | cULus Listed , Class 2 power source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 75 °C (-4 ... 167 °F) |
| Housing width: | 33 mm |
| Housing height: | 85.6 mm |
| Housing depth: | 60.8 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 5-pin, M12 x 1 connector |
| Material: Housing: | PC (glass-fiber-reinforced Makrolon) |
| Material: Optical face: | glass |
| Mass: | 200 g |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Singapur |
| EAN: | 4050143053476 |
| Weight: | 0.18 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |