317057
V1S-K-PG9P-90
Receptacles
Receptacles, M12/PG9, 4-pin; plastic versionfa
| Number of pins: | 4 |
| Connection 1: | Male connector |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| Connection 2: | cable end |
| Operating voltage: | max. 250 V AC/DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529 |
| Ambient temperature: | -25 ... 80 °C (-13 ... 176 °F) |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 when sealing with O-Ring |
| Connection: | Single strand leads with connector sleeves |
| Material: Contacts: | CuZn |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Connector: | plastic |
| Material: Seal: | NBR |
| Material: Core insulation: | PVC |
| Cable: Number of cores: | 4 |
| Cable: Core cross-section: | 0.25 mm2 |
| Cable: Length: | 80 mm |
| Installation: | Front mounting PG9 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | ID |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |