312896
UCC2500-50GK-B26-8MOL
Ultrasonic sensor
Single head system, Thread M50, PTFE coated transducer, Power save mode, Series: -50GK, Housing: PBT, Connection type: cable L = 276 mm ± 20 mm with Molex connector 70107-0007, 8-pinfa
| Sensing range: | 150 ... 2500 mm |
| Dead band: | 0 ... 150 mm |
| Standard target plate: | 100 mm x 100 mm |
| Transducer frequency: | approx. 120 kHz |
| Operating voltage: | for UART and PWM operation: UUART/PWM = 2.5 ... 5 V DC, typical 3.3 V for LIN operation: ULIN = 8 ... 18 V DC, typical 12 V |
| No-load supply current: | ≤ 60 mA at 3.3 V DC ≤ 20 mA at 12 V DC |
| Quiescent current indication: | < 3 µA during standby mode at UART- and PWM operation |
| Power consumption: | ≤ 250 mW in the measurement operating mode |
| Time delay before availability: | ≤ 70 ms |
| Interface type: | Physical LIN interface |
| Transfer rate: | 19.2 kBit/s (8N1) |
| Cycle time: | 55 ms |
| Resolution: | 10 mm (corresponding to 1 LSB) |
| Interface type: | UART 3.3V |
| Transfer rate: | 19.2 kBit/s (8N1) |
| Cycle time: | 55 ms |
| Resolution: | 10 mm (corresponding to 1 LSB) |
| Input type: | Standby active |
| Signal level: | low: 0 ... 0.8 V |
| Output type: | PWM output (PNP) , not short-circuit protected |
| Resolution: | pulse length 10 µs /cm |
| Output rated operating current: | max. 10 mA |
| Temperature influence: | 3 % of full-scale value over the entire temperature range |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 60947-5-2:2007+A1:2012 : chapter 8.6.2.1, 8.6.2.2, 8.6.3 The sensor is designed to be supplied by a battery. The sensor signals are further processed in a control unit, which is also responsible fur EMC protection. |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable L = 276 mm ± 20 mm with Molex connector 70107-0007, 8-pin |
| Degree of protection: | IP66 / IP67 ( connector excluded ) |
| Material: Housing: | PBT |
| Material: Transducer: | epoxy resin/hollow glass bead mixture; Polyurethane foam, PTFE coated |
| Mass: | 100 g |
| Output: | PWM output (PNP) Temperature compensation Address setting 7 |
| Beam width: | wide |
| Scope of delivery: | 2 nuts plastic |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |