299131
UC2000-L2M-E6-T-2M
Ultrasonic sensor
Single head system, Extended temperature range, Cable connection, Rugged metal base, Series: -L2, Housing: PA-GF35, Connection type: cable , 5-pinfa
| Sensing range: | 60 ... 2000 mm |
| Adjustment range: | 80 ... 2000 mm |
| Dead band: | 0 ... 60 mm |
| Standard target plate: | 100 mm x 100 mm |
| Transducer frequency: | approx. 175 kHz |
| Response delay: | minimum : 60 ms factory setting: 120 ms |
| LED green: | Operating display |
| LED yellow 1: | switching state switch output 1 |
| LED yellow 2: | switching state switch output 2 |
| LED red: | error |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| No-load supply current: | ≤ 50 mA |
| Interface type: | Serial interface (programming adapter required) 9600 BPS, no parity, 8 data bits, 1 stop bit |
| Input/output type: | 1 synchronization connection, bidirectional |
| : 0 Level: | 0 ... 1 V |
| : 1 Level: | 4 V ... UB |
| : Input impedance: | > 12 kΩ |
| : Output rated operating current: | < 12 mA |
| : Pulse length: | 0.5 ... 300 ms (level 1) |
| : Pulse interval: | ≥ 33 ms (level 0) |
| Synchronization frequency: Common mode operation: | ≤ 30 Hz |
| Synchronization frequency: Multiplex operation: | ≤ 33 Hz / n , n = number of sensors , n ≤ 10 (factory setting: n = 5 ) |
| Output type: | 2 switch outputs PNP, NO/NC, programmable |
| Rated operating current: | 200 mA , short-circuit/overload protected |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Repeat accuracy: | ≤ 0.1 % of full-scale value |
| Switching frequency: | ≤ 5 Hz |
| Range hysteresis: | programmable , preset to 1 mm |
| Temperature influence: | < 1.5 % of full-scale value |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007+A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 + A1:2012 |
| EAC conformity: | TR CU 020/2011 TR CU 037/2016 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable , 5-pin |
| Degree of protection: | IP67 |
| Material: Housing: | PA-GF35 |
| Material: Cable: | PUR |
| Material: Transducer: | epoxy resin/hollow glass sphere mixture; polyurethane foam |
| Cable: Sheath diameter: | 7.25 mm |
| Cable: Bending radius: | > 37.3 mm , fixed > 74.7 mm , moving |
| Cable: Core cross-section: | 5 x 0.82 mm2 |
| Cable: Length: | 2 m |
| Mass: | 345 g |
| Output 1: | near switch point: 80 mm far switch point: 2000 mm Output mode: Window mode output behavior: NO contact |
| Output 2: | near switch point: 150 mm far switch point: 1000 mm Output mode: Window mode output behavior: NO contact |
| Beam width: | wide |
| Evaluation procedure: | averaging (MxN) M = 5 N = 2 |
| Supplementary information: | Switch settings of the external programming adapter: "output load": pull-down "output logic": inv |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |