243753
KFD2-SLD-Ex1.13100
Solenoid Driver
1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (Power Rail), Logic input, Output 100 mA at 13 V DC, Alternating outputs for the operation of solenoids with 2 coils, High output power for IIB gas group, Line fault transparency (LFT), Test pulse immunity, Up to SIL 3 acc. to IEC 61508pa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. The device supplies power to solenoids, LEDs and audible alarms located in a hazardous area. The device has 2 alternating outputs, in order to be able to operate a valve with 2 coils. If both inputs are energized, then only output I is energized. The device is immune to the test pulses of various control systems. The line fault transparency function can display a line fault in the field by a change in impedance at the switching input of the solenoid driver. A fault is signalized by LEDs acc. to NAMUR NE44 and a separate collective error message output.
| Signal type: | Digital Output |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 3 |
| Connection: | Power Rail or terminals 14+, 15- |
| Rated voltage: | 19 ... 30 V DC loop powered |
| Input current: | 115 mA at 24 V , 130 Ω load |
| Power dissipation: | 1.5 W at 24 V , 130 Ω load |
| Connection side: | control side |
| Connection: | channel 1: terminals 7+, 8- channel 2: terminals 10+, 11- |
| Input current: | approx. 6 mA at 24 V DC |
| Signal level: | 1-signal: 15 ... 30 V DC 0-signal: 0 ... 5 V DC |
| Connection side: | field side |
| Connection: | channel 1: terminals 1+, 2-, 3 channel 2: terminals 4+, 5-, 6- |
| Internal resistor: | approx. 64 Ω |
| Current: | typ. 100 mA |
| Voltage: | ≥ 13 V |
| Current limit: | 105 mA |
| Open loop voltage: | typ. 19.2 V |
| Load: | nominal 0.08 ... 1 kΩ |
| Switching frequency: | max. 2 Hz |
| Energized/De-energized delay: | 30 ms / 30 ms |
| Line fault detection: | signal at short-circuit RB < 30 Ω, lead breakage RB > 10 kΩ , test current < 4 mA pulsing (20 ms On, 200 ms Off) |
| Input/power supply: | basic insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 60 Veff |
| Input/input: | basic insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 60 Veff |
| Output/Output: | basic insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 60 Veff |
| Output/other circuits: | basic insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Display elements: | LEDs |
| Control elements: | DIP-switch |
| Configuration: | via DIP switches |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2011 For further information see system description. |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Protection against electrical shock: | EN 61010-1:2010 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 200 g |
| Dimensions: | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) , housing type B2 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-Type Examination Certificate: | EXA 17 ATEX 0076X |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 3(1)G Ex ec [ia IIB Ga] IIC T4 Gc II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Electromagnetic compatibility: Output: | Ex ia |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 22.2 V |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 360 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 1990 mW |
| Supply: Maximum safe voltage: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Input: Maximum safe voltage: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Galvanic isolation: Output/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 60 V |
| Galvanic isolation: Output/other circuits: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-7:2015 , EN 60079-11:2012 |
| IECEx approval: | IECEx EXA 17.0019X |
| Directive conformity: Approved for: | Ex ec [ia IIB Ga] IIC T4 Gc , [Ex ia Da] IIIC , [Ex ia Ma] I |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| Optional accessories: | - power feed module KFD2-EB2(.R4A.B)(.SP) - universal power rail UPR-03(-M)(-S) - profile rail K-DUCT-BU(-UPR-03) |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |