223085
FB7204B3
Universal Input/Output (HART)
4-channel, Inputs Ex ia, Outputs Ex ia, Installation in suitable enclosures in Zone 1, Module can be exchanged under voltage (hot swap)pa. The device is a configurable universal module. Each channel can operate in the following modes:. As an analog input (AI) it feeds 2-wire transmitters. As an analog output (AO) it can drive proportional valves, I/P converters, or local indicators. As a digital input (DI) it reads dry contacts. As a digital output (DO) it can drive solenoids, sounders, or LED. A combination of analog and digital I/O is possible. Channel LEDs indicate the status of each channel. White LEDs indicate whether AI, AO, DI, DO are selected. The intrinsically safe signals are galvanically isolated from the bus and the power supply.
| Occupied slots: | 1 |
| Connection: | backplane bus |
| Rated voltage: | Use only in connection with the power supplies FB92** |
| Power dissipation: | 2 W |
| Power consumption: | 3 W |
| Connection: | backplane bus |
| Interface: | manufacturer-specific bus to standard com unit |
| Number of channels: | 4 |
| Suitable field devices: Field device: | pressure converter |
| Suitable field devices: Field device [2]: | flow converter |
| Suitable field devices: Field device [3]: | level converter |
| Suitable field devices: Field device [4]: | Temperature Converter |
| Field device interface: Connection: | 2-wire transmitter |
| Connection: | terminals 1+, 2-; 3+, 4-; 5+, 6-; 7+, 8- |
| Transmitter supply voltage: | min. 15 V at 20 mA ; 21.5 V at 4 mA |
| Input resistance: | 15 Ω |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool , configurable via configuration tool |
| Field device interface: Short-circuit: | factory setting: > 21 mA Can be parameterized in the range 0 ... 22 mA |
| Field device interface: Open-circuit: | factory setting: < 3.6 mA Can be parameterized in the range 0 ... 22 mA |
| HART communication: | yes |
| HART secondary variable: | yes |
| Number of channels: | 4 |
| Suitable field devices: Field device: | Proportional Valve |
| Suitable field devices: Field device [2]: | I/P converters |
| Suitable field devices: Field device [3]: | on-site display |
| Connection: | terminals 1+, 2-; 3+, 4-; 5+, 6-; 7+, 8- |
| Current: | 0 ... 20 mA short-circuit protected |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool , configurable via configuration tool |
| Suitable field devices: Short-circuit: | factory setting: < 50 Ω configurable between 0 ... 26 mA |
| Suitable field devices: Open-circuit: | deviation of preset output value > 0.5 mA |
| Load: | max. 750 Ω at 20 mA |
| HART communication: | yes |
| HART secondary variable: | yes |
| Watchdog: | output off 0.5 s after serious fault |
| Number of channels: | 4 |
| Sensor interface: Connection [2]: | volt-free contact |
| Connection: | terminals 1+, 2-; 3+, 4-; 5+, 6-; 7+, 8- |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool |
| Sensor interface: Connection: | mechanical switch with additional resistors (see connection diagram) |
| Sensor interface: Short-circuit: | > 7 mA |
| Sensor interface: Open-circuit: | < 0.1 mA |
| Digital signals (active): Switching point: ON: | > 2.1 mA |
| Digital signals (active): Switching point: OFF: | < 1.2 mA |
| Number of channels: | 4 |
| Suitable field devices: Field device: | Solenoid Valve |
| Suitable field devices: Field device [2]: | audible alarm |
| Suitable field devices: Field device [3]: | visual alarm |
| Connection: | terminals 1+, 2-, 3+, 4-, 5+, 6-, 7+, 8- |
| Drive capability: | 12 V / 22 mA |
| Open loop voltage: | min. 22.7 V |
| Current limit: | 22 mA |
| Internal resistor: | 385 Ω |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool |
| Suitable field devices: Test current: | 0.4 mA |
| Suitable field devices: Short-circuit: | < 50 Ω |
| Suitable field devices: Open-circuit: | < 0.2 mA |
| Deviation: After calibration: | 0.1 % of the signal range at 20 °C (68 °F) |
| Deviation: Influence of ambient temperature: | 0.1 %/10 K of the signal range |
| Resolution: | 12 Bit (0 ... 26 mA) |
| Refresh time: | approx. 100 ms (4 channels) |
| LED indication: | Power LED (P) green: supply Diagnostic LED (I) red: module fault , red flashing: communication error , white: fixed parameter set (parameters from com unit are ignored) , white flashing: requests parameters from com unit Status LED (1-4) red: line fault (lead breakage or short circuit) , yellow: state of digital I/O (0/1) Configuration LED (AI, AO, DI, DO) white: selected channel mode |
| Coding: | optional mechanical coding via front socket |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Environmental test: | EN 60068-2-14 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27 |
| Vibration resistance: | EN 60068-2-6 |
| Damaging gas: | EN 60068-2-42 |
| Relative humidity: | EN 60068-2-56 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 95 % non-condensing |
| Shock resistance: | shock type I, shock duration 11 ms, shock amplitude 15 g, number of shocks 18 |
| Vibration resistance: | frequency range 10 ... 150 Hz; transition frequency: 57.56 Hz, amplitude/acceleration ± 0.075 mm/1 g; 10 cycles frequency range 5 ... 100 Hz; transition frequency: 13.2 Hz amplitude/acceleration ± 1 mm/0.7 g; 90 minutes at each resonance |
| Damaging gas: | designed for operation in environmental conditions acc. to ISA-S71.04-1985, severity level G3 |
| Degree of protection: | IP20 (module) , a separate housing is required acc. to the system description |
| Connection: | removable front connector with screw flange (accessory) wiring connection via spring terminals (0.14 ... 1.5 mm2) or screw terminals (0.08 ... 1.5 mm2) |
| Mass: | approx. 425 g |
| Dimensions: | 28 x 107 x 132 mm (1.1 x 4.2 x 5.2 inch) |
| EU-type examination certificate: | Presafe 19 ATEX 14057U |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 2(1)G Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Supply: Voltage: | 27 V |
| Supply: Current: | 87 mA |
| Supply: Power: | 575 mW (linear characteristic) |
| Input: | Ex ia |
| Supply: Voltage: | 27 V |
| Supply: Current: | 87 mA |
| Supply: Power: | 575 mW (linear characteristic) |
| Supply: Internal capacitance: | 0 nF |
| Supply: Internal inductance: | 0 mH |
| Output: | Ex ia |
| Supply: Voltage: | 27 V |
| Supply: Current: | 87 mA |
| Supply: Power: | 575 mW (linear characteristic) |
| Galvanic isolation: Rated voltage: | 250 V field circuits to control and supply circuits |
| Galvanic isolation: Input/power supply, internal bus: | safe electrical isolation acc. to EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Output/power supply, internal bus: | safe electrical isolation acc. to EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 EN 60079-1:2014 EN 60079-5:2015 EN 60079-7:2015 EN 60079-11:2012 |
| ATEX approval: | Presafe 19 ATEX 14057U |
| IECEx approval: | IECEx PRE 19.0012U |
| Directive conformity: Approved for: | Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| System information: | The module has to be mounted in appropriate backplanes and housings (FB92**) in Zone 1, 2, 21, 22 or outside hazardous areas (gas or dust). Here, observe the corresponding EC-type examination certificate. |
| Supplementary information: | EC-Type Examination Certificate, Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |