106508
L36/LV36-Ex/40b/116
Thru-beam sensor
NAMUR thru-beam sensor, large housing design, 30 m detection range, red light, light/dark on, DC version, NAMUR output, terminal compartment, ATEX approval for zone 1 (Gas), Intrinsically safe, Ex op is ia IIC T4 Gb, Resistant against noise, Adjustable sensitivityfa
| Effective detection range: | 0 ... 30 m |
| Threshold detection range: | 30 m |
| Light source: | LED , 660 nm |
| Light type: | modulated visible red light |
| MTTFd: | 509 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | LED yellow: switching state (receiver) |
| Control elements: | sensitivity adjustment |
| Operating voltage: | 6 ... 16 V DC (Ri approx. 0 Ohm) |
| Switching type: | light/dark on, programmable |
| Signal output: | 1 NAMUR output NC/NO programmable |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 60947-5-2:2007+A1:2012 |
| Standard conformity: Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Degree of protection: | IP54 |
| Connection: | terminal compartment PG9, ≤ 2.5 mm2 |
| Material: Housing: | PMMA |
| Material: Optical face: | PMMA |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |