097901
KCT-6S-C
Timer, Counter, Tachometer
Counter frequency up to 20 kHz, LED indicator, red, 6 decade devices, Operation via keypad, Two counter inputsfa
| Pre-selection: | - |
| Data storage: | 106 storage cycles or 10 years, EEPROM |
| Programming: | keypad-driven menu |
| MTTFd: | 1500 a |
| Mission Time (TM): | 10 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Type: | 7-segment LED display, red |
| Number of digits: | 6 |
| Display value: | digit height 8 mm |
| Pre-selection: | - |
| Key interlock: | - |
| Display interval: | -199999 ... 999999 with suppression of leading zeros |
| Decimal point: | 0 to max 3 fractional digits |
| Scale factor: | 0.0001 ... 99.9999 |
| Reset: | manually or external |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Power consumption: | 1.5 W |
| Counting frequency: | 30 Hz / 20 kHz |
| Impedance: | 10 kOhm |
| Voltage: | low: 0 V DC ... 0.2 x supply voltage; high: 0.6 x supply voltage ... 30 V DC |
| Counting method: | adding or subtracting |
| Ambient temperature: | -10 ... 50 °C (14 ... 122 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Relative humidity: | ≤ 80 % (noncondensing) |
| Connection: | 5-pin screw terminal , max. core cross-section 0.34 ... 1.5 mm2 |
| Mass: | 48 g |
| Dimensions: | 48 mm x 24 mm x 65 mm |
| Mounting: | latch fastener |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |