095096
PL1-F25-E8-K
Inductive sensor
Series: Pcb version, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Installation: flush mountable, Type of voltage: DC, Degree of protection: IP20fa
| Switching function: | 2 x normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 3 mm |
| Installation: | flush mountable |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 2.43 mm |
| Actual operating distance: | 2.6 ... 2.6 mm typ. |
| Reduction factor rAl: | 0.5 |
| Reduction factor r304: | 1 |
| Reduction factor rSt37: | 1.1 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 100 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C |
| No-load supply current: | ≤ 25 mA |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Valve status indicator: | LED, yellow |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection (system side): | Cage tension spring terminals |
| Core cross-section (system side): | up to 2.5 mm2 |
| Connection (valve side): | Cage tension spring terminals |
| Core cross-section (valve side): | up to 2.5 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP20 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | 4050143007486 |
| Weight: | 0.11 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |