043692
KFD0-TT-Ex1
Thermocouple Converter
1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (loop powered), Thermocouple input, Output 4 mA .. 20 mA, Internal cold junction compensation, Sensor breakage detection, DIP switch selectable rangespa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It is a loop-powered isolator that converts thermocouple inputs in the hazardous area to a 4 mA .. 20mA signal in the safe area. The internal cold junction compensation can be bypassed by using terminals 1 and 3. The output current is linear to input voltage, not proportional to temperature. Zero, span, and burnout detection are field-configurable.
| Signal type: | Analog input |
| Rated voltage: | 12 ... 35 V DC loop powered |
| Power dissipation: | 0.4 W |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1+, 2-, 3- thermocouple E, J, K, N, R, S or T, cold junction referenced to 0 °C (32 °F) |
| Lead resistance: | max. 100 Ω per line |
| Current: | lead monitoring ON: ≤ 15 nA; OFF: ≤ 1 nA |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 9+, 8- |
| Load: | (U -12 V) / 0.02 A |
| Current output: | 4 ... 20 mA , limited to ≤ 35 mA |
| Fault signal: | downscaling ≤ 3 mA , upscaling ≥ 22 mA |
| Measurement range: | span 4 ... 100 mV, zero point -12 ... 60 mV , both adjustable |
| Deviation: After calibration: | 0.1 % of full-scale value ± 1 K for the cold junction |
| Deviation: Temperature effect: | temperature deviation 0.015 % of the span/K or 1.5 µV/K cold junction ± 2 K (calibrated at Tamb = 20 °C (68 °F)) |
| Deviation: Influence of supply voltage: | 6.5 ppm/V |
| Characteristic curve: | the output voltage is linearly proportionate to the input voltage (not to temperature) |
| Rise time: | 250 ms |
| Input/Output: | safe isolation according to EN 50178, rated insulation voltage 253 Veff |
| Control elements: | DIP-switch rotary switch |
| Configuration: | via DIP switches via rotary switch |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Insulation coordination: | EN 50178 |
| Galvanic isolation: | EN 50178 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 150 g |
| Dimensions: | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) , housing type B2 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-Type Examination Certificate: | ZELM 00 ATEX 0035 |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1)GD [EEx ia] IIC |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 16.1 V |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 0.8 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 3.2 mW |
| Output: Maximum safe voltage: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Certificate: | TÜV 01 ATEX 1777 X |
| Output: Marking: | II 3G Ex nA II T4 |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 |
| CSA approval: Control drawing: | 116-0132 |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |