66900101
MLD500-XT2L/A-UDC-1000-S2
MLD500-XT2L/A-UDC-1000-S2 - Safety sensor/transmitter set
| Series: | MLD-UDC |
| Device type: | Transmitter |
| Special version: | Integrated laser alignment aid |
| Type: | 4, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Operating range: | 20 ... 70 m |
| Number of beams: | 2 Piece(s) |
| Beam spacing: | 500 mm |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Current consumption from AS-i circuit: | 50 mA |
| Type: | AS-Interface Safety at Work |
| Function: | Process |
| AS-i profile: | S-7.B.1 |
| Slave address: | 1..31 programmable, default=0 |
| Cycle time acc. to AS-i specifications: | Max. 5 ms ms |
| With device column: | Yes |
| Column height without foot: | 1,000 mm |
| Certifications: | AS-i |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27272703 |
| eCl@ss 9.0: | 27272703 |
| ETIM 5.0: | EC001832 |
| ETIM 6.0: | EC001832 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 7.77 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |