50144294
KS U-M12-4W-V1-020
KS U-M12-4W-V1-020 - Connection cable
| Operating voltage: | Max. 250 V AC/DC |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Version: | Angled |
| Type of connection: | Open end |
| Number of conductors: | 4 Piece(s) |
| Sheathing color: | Black |
| Shielded: | No |
| Silicone-free: | Yes |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Sheathing material: | PVC |
| Wire insulation: | PVC |
| Suitability for drag chains: | No |
| Properties of the outer sheathing: | Free of CFC, cadmium, silicone and lead, easily machine-processable |
| Resistance of the outer sheathing: | Good oil, gasoline and chemical resistance, flame retardant in accordance with UL 1581 VW1 / CSA FT1 |
| Width across flats: | 13 mm |
| Bending radius, flexible laying, min.: | Min. 10 x cable diameter |
| Bending radius, stationary laying, min.: | Min. 5 x cable diameter |
| Ambient temperature, operation, flexible use: | -5 ... 80 °C |
| Ambient temperature, operation, stationary use: | -30 ... 80 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 65 |
| Certifications: | c UL US |
| Customs tariff number: | 85444290 |
| eCl@ss 8.0: | 27279218 |
| eCl@ss 9.0: | 27060311 |
| ETIM 5.0: | EC001855 |
| ETIM 6.0: | EC001855 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Tschechische Republik |
| EAN: | |
| Weight: | 0.96 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |