50143343
LBK Sensor
LBK Sensor - Safety radar sensor
| Series: | LBK-S01-LZ |
| Type: | Radar sensor |
| Application: | Stationary danger zone guarding, Stationary access guarding |
| Operating principle: | FMCW, Detection of movement, Detection of persons |
| Operating range: | 0 ... 4 m |
| Angle of radiation, horizontal: | Narrow: 50°, Wide: 110° |
| Angle of radiation, vertical: | Narrow: 15°, Wide: 30° |
| Emitted power: | ≤ 13 dBm |
| Frequency range: | 24,000 ... 24,500 MHz |
| SIL: | 2, IEC 61508 |
| SILCL: | 2, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | d, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 4,34E-08 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 2 (3 for all outputs), EN ISO 13849 |
| Supply voltage UB: | 12 V, DC, -20 ... 20 % |
| Power consumption, max.: | 1.2 W |
| Response time: | 100 ms |
| Restart delay time (automatic start): | 10,000 ms |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, BUS IN |
| Type of connection: | Connector, Two pairs of twisted pairs |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Function: | BUS OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Length of connection cable, max.: | 30 m |
| Dimension (W x H x L): | 165 mm x 125 mm x 53 mm |
| Housing material: | Plastic, PA 66 |
| Mounting bracket material: | PA 66, glass fiber reinforced |
| Net weight: | 200 g |
| Housing color: | Yellow, RAL 1023 |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 80 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Certifications: | IMQ |
| Customs tariff number: | 85261000 |
| eCl@ss 8.0: | 27280800 |
| eCl@ss 9.0: | 27280800 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Italien |
| EAN: | |
| Weight: | 0.30 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |