50143342
LBK Controller
LBK Controller - Safety relay
| Series: | LBK-C22-LZ |
| Type: | Controller for radar sensor |
| Functions: | Automatic start/restart, Contactor monitoring (EDM), Muting, Start/restart interlock (RES), selectable |
| Restart: | Manual, Automatic |
| SIL: | 2, IEC 61508 |
| SILCL: | 2, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | d, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 40 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 4,34E-08 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 2 (3 for all outputs), EN ISO 13849-1 |
| Protective circuit: | Overcurrent through integrated resettable fuse (max. 5s at 8A), External power supply unit with integrated short circuit protection |
| Supply voltage UB: | 20 ... 28 V, DC |
| Current consumption, max.: | Without external load |
| Power consumption, max.: | 3.8 W |
| Number of digital switching inputs: | 3 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Max. switching voltage DC: | 30 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 8,000 mA |
| Switching element: | Relay, NO |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | DC |
| Switching voltage: | Max. 30 V DC |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Function: | Auxiliary switching output |
| Restart delay time (automatic start): | 100 ms |
| Number of connections: | 6 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 3 -pin |
| Function: | Signal IN |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Function: | SAFETY OUT |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Function: | Signal OUT |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Function: | Configuration interface |
| Type of connection: | USB |
| Connector type: | micro USB |
| Dimension (W x H x L): | 92.6 mm x 46.5 mm x 166.25 mm |
| Housing material: | Plastic |
| Net weight: | 250 g |
| Housing color: | Black |
| Type of fastening: | Snap-on mounting, DIN rail mounting |
| Number of LEDs: | 16 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 80 °C |
| Degree of protection: | IP 20 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | IMQ |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27243101 |
| eCl@ss 9.0: | 27243101 |
| ETIM 5.0: | EC002538 |
| ETIM 6.0: | EC002538 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Italien |
| EAN: | |
| Weight: | 0.55 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |