LSE 96M/P-3019-21 Ex n
LSE 96M/P-3019-21 Ex n - Throughbeam photoelectric sensor receiver
| Series: | 96 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Receiver |
| Special version: | Ex-protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Type of connection: | Terminal |
| No. of pins: | 3 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 39 mm x 96 mm x 87.7 mm |
| Lens cover material: | Plastic/PC |
| Net weight: | 380 g |
| Operational controls: | 270° potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |