LSS 96M-1079-23 Ex n
LSS 96M-1079-23 Ex n - Throughbeam photoelectric sensor transmitter
| Series: | 96 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Special version: | Ex-protected |
| Operating range: | 0 ... 120 m |
| Operating range limit: | 0 ... 150 m |
| Light source: | LED, Infrared |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Type of connection: | Terminal |
| No. of pins: | 2 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 39 mm x 96 mm x 87.7 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Plastic/PC |
| Net weight: | 380 g |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |