50111015
LSS 96M-1079-23 Ex n
LSS 96M-1079-23 Ex n - Throughbeam photoelectric sensor transmitter
| Series: | 96 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Special version: | Ex-protected |
| Operating range: | 0 ... 120 m |
| Operating range limit: | 0 ... 150 m |
| Light source: | LED, Infrared |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Type of connection: | Terminal |
| No. of pins: | 2 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 39 mm x 96 mm x 87.7 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Plastic/PC |
| Net weight: | 380 g |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ex device category: | 3 |
| Ex-Zone: | 2, 22 |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | II |
| Certifications: | Ex |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270901 |
| eCl@ss 9.0: | 27270901 |
| ETIM 5.0: | EC002716 |
| ETIM 6.0: | EC002716 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.75 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |