CRT 20B M/P-60-001-S12
CRT 20B M/P-60-001-S12 - Color sensor
| Series: | 20B |
| Application: | Detection of one color |
| Special version: | Autocollimation, Teach input |
| Operating range: | 0.051 ... 0.069 m |
| Light source: | LED, RGB |
| Light spot size [at sensor distance]: | 13 mm [60 mm] |
| Light spot orientation: | Round |
| Type of light spot geometry: | Round |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of teach inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching frequency: | 6,000 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 30 mm x 80 mm x 53 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 400 g |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 55 °C |