50108736
LSSR 53.8-S8
LSSR 53.8-S8 - Throughbeam photoelectric sensor transmitter
| Series: | 53 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Special version: | HYGIENE design |
| Operating range: | 0 ... 8.5 m |
| Operating range limit: | 0 ... 10 m |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 14 mA |
| Number of activation inputs: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M8 |
| Material: | Stainless steel |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 14 mm x 35.6 mm x 20.3 mm |
| Housing material: | Stainless steel, AISI 316L |
| Lens cover material: | Plastic with scratch-resistant Indium protective coating |
| Net weight: | 50 g |
| Type of fastening: | Housing fit |
| Compatibility of materials: | ECOLAB, CleanProof+ |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270901 |
| eCl@ss 9.0: | 27270901 |
| ETIM 5.0: | EC002716 |
| ETIM 6.0: | EC002716 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.05 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |