50027095
PRK 95/A L.4
PRK 95/A L.4 - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 95 |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Application: | Detection of highly transparent bottles, Detection of highly transparent films and glass panes |
| Special version: | Autocollimation |
| Operating range: | 0 ... 1.8 m |
| Operating range limit: | 0 ... 3 m |
| Light source: | LED, Red |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Open-circuit current: | 0 ... 35 mA |
| Type: | AS-Interface IO |
| Function: | Voltage supply, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Stainless steel |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 17 mm x 66 mm x 35 mm |
| Housing material: | Metal, Zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 90 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.10 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |