SLF 5.08/05/180DF SN OR BX
On Request. Please send us an email to inquire the price and avaliability.
"ucnguBrctvdgcxgt0eqo"
Description
Technical parameters
Type: SLF 5.08/05/180DF SN OR BX
Order No.: 1353620000
Version: PCB plug-in connector, male plug, 5.08 mm, Number of poles: 5, 180°, PUSH IN, Spring connection, Clamping range, max. : 3.31 mm², Box
GTIN (EAN): 4050118156416
Qty.: 36 pc(s).
Packaging: Box
Height: 14.2 mm
Height (inches): 0.559 inch
Depth: 31 mm
Depth (inches): 1.22 inch
Net weight: 12.361 g
Product family: OMNIMATE Signal - series BL/SL 5.08
Type of connection: Field connection
Wire connection method: PUSH IN, Spring connection
Pitch in mm (P): 5.08 mm
Pitch in inches (P): 0.2 inch
Conductor outlet direction: 180°
Number of poles: 5
L1 in mm: 20.32 mm
L1 in inches: 0.8 inch
Pin series quantity: 1
Rated cross-section: 2.5 mm²
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106: finger-safe plugged/ back-of-hand-safe unplugged
Volume resistance: 4.50 mΩ
Can be coded: Yes
Stripping length: 10 mm
Screwdriver blade: 0.6 x 3.5
Screwdriver blade standard: DIN 5264
Plugging cycles: 25
Plugging force/pole, max.: 7 N
Pulling force/pole, max.: 5.5 N
Insulating material: PBT
Colour: orange
Colour of operational elements: black
Colour chart (similar): RAL 2000
UL 94 flammability rating: V-0
GWFI: 960 °C
Contact material: CuSn
Contact surface: tinned
Layer structure of plug contact: 4...8 µm Sn hot-dip tinned
Storage temperature, min.: -25 °C
Storage temperature, max.: 50 °C
Max. relative humidity during storage: 70 %
Operating temperature, min.: -50 °C
Operating temperature, max.: 100 °C
Temperature range, installation, min.: -25 °C
Temperature range, installation, max.: 100 °C
Clamping range, min.: 0.13 mm²
Clamping range, max.: 3.31 mm²
Wire connection cross section AWG, min.: AWG 26
Wire connection cross section AWG, max.: AWG 12
Solid, min. H05(07) V-U: 0.2 mm²
Solid, max. H05(07) V-U: 2.5 mm²
Flexible, min. H05(07) V-K: 0.2 mm²
Flexible, max. H05(07) V-K: 2.5 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min.: 0.2 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max.: 2.5 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min.: 0.2 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max.: 2.5 mm²
Plug gauge in accordance with EN 60999 a x b; ø: 2.8 mm x 2.0 mm
Type: fine-wired
nominal: 0.5 mm²
nominal: 12 mm
nominal: 10 mm
Type: fine-wired
nominal: 0.75 mm²
nominal: 12 mm
nominal: 10 mm
nominal: 1 mm²
nominal: 12 mm
nominal: 10 mm
nominal: 1.5 mm²
nominal: 10 mm
nominal: 12 mm
nominal: 2.5 mm²
nominal: 10 mm
Max. clamping range: 3.31 mm²
tested acc. to standard: IEC 60664-1, IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C): 25.9 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C): 21.7 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C): 22.5 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C): 18.5 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2: 400 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2: 320 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3: 250 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2: 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2: 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3: 4 kV
Short-time withstand current resistance: 3 x 1s with 120 A
Rated voltage (Use group B / CSA): 300 V
Rated voltage (Use group D / CSA): 300 V
Rated current (Use group B / CSA): 10 A
Rated current (Use group D / CSA): 10 A
Wire cross-section, AWG, min.: AWG 26
Wire cross-section, AWG, max.: AWG 12
Certificate No. (cURus): E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059): 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059): 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059): 14 A
Rated current (Use group D / UL 1059): 10 A
Reference to approval values: Specifications are maximum values, details - see approval certificate.
Packaging: Box
VPE length: 0 m
VPE width: 0 m
VPE height: 0 m
Standard: IEC 61984 section 6.2 and 7.3.2 / 10.11, IEC 60068-2-70 / 12.95
Test: mark of origin, type identification, pitch, date clock, type of material
Evaluation: available
Test: durability
Evaluation: passed
Standard: IEC 61984 section 6.3 and 6.9.1 / 10.11, IEC 60512-13-5 / 02.06
Test: 180° turned with coding elements
Evaluation: passed
Test: visual examination
Standard: IEC 60999-1 section 7 and 9.1 / 11.99, IEC 60947-1 section 8.2.4.5.1 / 03.11
Type of conductor and conductor cross-section: solid 0.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 0.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 1.0 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: solid 2.5 mm²