70113805
NBN4-F29-E3-0,82M-V3
Inductive sensor
Series: Rectangular type, Housing material: PPS, Output type: 3-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: fixed cable with plug, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 4 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 3.24 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.7 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 4.75 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 1000 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C |
| No-load supply current: | ≤ 10 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 5 ms |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 2133 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | fixed cable with plug |
| Housing material: | PPS |
| Sensing face: | PPS |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connector: Threading: | M8 x 1 |
| Connector: Number of pins: | 3 |
| Cable: Cable diameter: | 3.5 mm ± 0.2 mm |
| Cable: Bending radius: | > 10 x cable diameter |
| Cable: Material: | PVC |
| Cable: Number of cores: | 3 |
| Cable: Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Cable: Length: | 820 mm |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | ID |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |