70107327
KFD2-VR4-Ex1.26
Voltage Repeater
1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (Power Rail), Voltage input 0 V .. -20 V, Vibration sensor inputs, Voltage/current field supply, Voltage output 0 V .. -20 V, Up to SIL 2 acc. to IEC 61508, Transfer direction: to the control systempa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It provides a floating output to power a vibration sensor (e. g., Bently Nevada) or accelerometer in a hazardous area and transfers the voltage signal from that sensor to the safe area. The device is designed to provide a voltage or current supply to the vibration sensor. Depending on connection the barrier provides 3.6 mA, 5.3 mA, or 8.9 mA supply current for 2-wire sensors, or 18 V at 20 mA for 3-wire sensors.
| Signal type: | Analog input |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 2 |
| Connection: | Power Rail or terminals 11+, 12- |
| Rated voltage: | 19 ... 30 V DC |
| Ripple: | within the supply tolerance |
| Power dissipation: | ≤ 1.2 W |
| Power consumption: | ≤ 1.6 W |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 4 (common), 1, 3 and 5 (supply -), 2 and 6 (signal -) |
| Input resistance: | 10 kΩ terminals 4 (common), 6-/2- |
| Output rated operating current: | terminals 4 (common), 5-: > 10 mA at -21 V or > 20 mA at -18 V terminals 4 (common), 1-: 5.3 mA ±0.4 mA at -10 V terminals 4 (common), 3-: 3.6 mA ±0.7 mA at -10 V, 20 °C (68 °F) |
| Transmission range: | -20 ... 0 V |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 7-, 8+ |
| Voltage: | -20 ... 0 V |
| Load: | ≥ 9 kΩ (3-wire sensor), ≥ 2 kΩ (2-wire sensor) |
| Output resistance: | 24 Ω typ., 27 Ω maximum Since this is much less than the end-to-end resistance of a zener barrier, it may be necessary to specify a monitor intended for use without a barrier. Please follow the advice of the monitor manufacturer. |
| Cut-off frequency: | 10 kHz (-0,1 dB) 20 kHz (-1 dB) |
| Deviation: | DC transfer error (with 10 kΩ load) < 10mV |
| : After calibration: | additional error with AC superimposed is ±5 mV at 20 °C (68 °F) at any point within the span, provided that the alternating component of the input voltage is not excessive, e. g. - square waves (0 ... 20 kHz): 5 Vpp - sine waves (0 ... 20 kHz): the full span of 20 Vpp (= 100 g peak acceleration at 100 mV/g) is acceptable. |
| : Influence of ambient temperature: | (< 100 ppm of span)/K at any point within the span |
| Time delay relative to input: | 7.1 ±0.3 µs |
| Ripple: | in 200 kHz bandwidth < 20 mVrms in 20 kHz bandwidth < 3 mVrms |
| Output/power supply: | functional insulation, rated insulation voltage 50 V AC |
| Display elements: | LED |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2017 EN IEC 61326-3-2:2018 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Protection against electrical shock: | UL 61010-1 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 125 g |
| Dimensions: | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) , housing type B2 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-type examination certificate: | BAS 02 ATEX 7206 |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1)GD, [Ex ia Ga] IIC, [Ex ia Da] IIIC, (-20 °C ≤ Tamb ≤ 60 °C) [circuit(s) in zone 0/1/2] |
| Electromagnetic compatibility: Input: | Ex ia Ga, Ex ia Da |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | -26.4 V |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 90 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 570 mW |
| Supply: Maximum safe voltage: | 253 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Output: Maximum safe voltage: | 253 V (Attention! The rated voltage is lower.) |
| EU-type examination certificate: | DMT 01 ATEX E 133 |
| Output: Marking: | I (M1) [Ex ia] I |
| Certificate: | TÜV 99 ATEX 1499 X |
| Output: Marking: | II 3G Ex nA II T4 [device in zone 2] |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe galvanic isolation acc. to IEC 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Input/power supply: | safe galvanic isolation acc. to IEC 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 , EN 50303:2000 |
| UL approval: Control drawing: | 116-0316 (cULus) |
| IECEx approval: IECEx certificate: | IECEx BAS 05.0078 IECEx BAS 10.0085X |
| IECEx approval: IECEx marking: | [Ex ia Ga] IIC, [Ex ia Da] IIIC, [Ex ia Ma] I Ex nA II T4 Gc |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| Optional accessories: | - power feed module KFD2-EB2(.R4A.B)(.SP) - universal power rail UPR-03(-M)(-S) - profile rail K-DUCT-BU(-UPR-03) |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |