70103276
DA5-IU-C
Process indicator
Bright, high contrast 5-digit LED indicator, Leading zero suppression, Adjustable decimal point, Maximum- and minimium-value display, Integrated counter with specific scalingfa. Bright, high contrast 5-digit LED indicator, Leading zero suppression, Adjustable decimal point, Maximum- and minimium-value displayfa
| Pre-selection: | none |
| Data storage: | 106 storage cycles or 10 years, EEPROM |
| Programming: | keypad-driven menu |
| Programming: | keypad-driven menu |
| Mission Time (TM): | 10 a |
| Number of digits: | 5 |
| Type: | 7-segment LED display, red |
| Key interlock: | - |
| Display value: | digit height 8 mm |
| Decimal point: | freely adjustable |
| Display interval: | -19999 ... 99999 |
| Scale factor: | via linear characteristic curve |
| Resolution: | 14 Bit |
| Scale factor: | via linear characteristic curve |
| Power consumption: | 1.5 VA |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Voltage: | max. 30 DC |
| Analog voltage input: | 0 ... 10 V / 2 ... 10 V DC |
| Analog current input: | 0 ... 20 mA / 4 ... 20 mA |
| Accuracy: | < 0.1 % of the total measuring range at 20 °C |
| Temperature influence: | < 70 ppm/K ambient conditions |
| Ambient temperature: | -10 ... 50 °C (14 ... 122 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Relative humidity: | ≤ 80 % (noncondensing) |
| Degree of protection: | IP65 (front) |
| Connection: | 7-pin screw terminal max. core cross section 0.34 ... 1.5 mm2 |
| Mass: | approx. 50 g |
| Dimensions: | 48 mm x 24 mm x 65 mm |
| Mounting: | latch fastener/mounting frame |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |