456932
V15-M16-500
Receptacles
Receptacles, M12/M16, 5-pinfa
| Number of pins: | 5 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| Connection 2: | cable end |
| UL File Number: | E191152 |
| Operating voltage: | max. 60 V DC |
| Test voltage: | > 2000 V eff AC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 3 mΩ |
| Insulation resistance: | min. 100 MΩ |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | Tinned copper single leads, ∅1.2 ±0.07 mm |
| Material: Contacts: | CuZn |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Threaded bushings: | Zinc die-casting, nickel-plated |
| Material: Seal: | FKM |
| Material: Core insulation: | TPE |
| Cable: Number of cores: | 5 |
| Cable: Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Cable: Conductor construction: | 7 x 0.25 mm ∅ |
| Cable: Length: | 500 mm |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |