319858
VAA-1E-IEI3-READER1-S-V31
Lesekopf und Auswerteeinheit VAA-1E-IEI3-READER1-S-V31
| Detection type: | inductive |
| start-up distance: | 12 mm embedabble 9 mm non-flush |
| assured start-up distance: | 10 mm embedabble 6 mm non-flush |
| assured release distance: | max. 18 mm embedabble max. 15 mm non-flush |
| Slave type: | Safety-Slave |
| AS-Interface specification: | V2.1 |
| Required master specification: | ≥ V2.0 |
| Hysteresis: | < 2 mm |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 3 |
| Performance level (PL): | PL e |
| PFHd: | 3.93 E-10 h |
| PFD: | 6.89 E-5 |
| Rated operating voltage: | 18 ... 31.6 V |
| Power supply: | via AS-Interface network |
| Current consumption: | ≤ 100 mA |
| Number/Type: | Dual color-LED, rot/grün : device state LED yellow : read state |
| Supply: | from AS-Interface |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Shock and impact resistance: | 30 g, 11 ms, all axes |
| Vibration resistance: | 1 mm 10 ... 55 Hz |
| Degree of protection: | IP65/IP67 |
| Connection: | M8 connector , 4-pin , A-coded |
| Material: Housing: | Thermoplastic Hotmelt |
| Installation: | any position |
| Mass: | 29 g |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |