291789
RLG28-55-7226
Retroreflective area sensor
Retroreflective area sensor with 6 beams in the standard photoelectric-sensor enclosure, red light, 0.6 m detection range, light/dark on, push-pull output, fixed cable with socket, Retro-reflective area sensor with 6 light beams in standard photoelectric-sensor enclosure, Connection compatibly replaces single beam photoelectric sensor, Reliable detection of the front edge of the object irrespective of its shape and position, Constant object detection from 12 mm within the entire detection areafa. The RLG28 retro-reflective area sensor contains several transmitters and receivers in one housing and with a reflector positioned opposite forms a 60 mm detection area over a sensing range of 0,6 m. When the light beams are interrupted by an object, the switching function is triggered. The smallest detectable object size is 12 mm. The RLG28 switches at a 10% contrast difference with a response time of 1 ms. An intelligent gain control compensates for effects such as dirt, misalignment, and temperature.
| Effective detection range: | 0 ... 0.6 m |
| Reflector distance: | 0.15 ... 0.6 m |
| Threshold detection range: | 1 m |
| Sensing range: | typical 60 mm , Object has to cover the refelector completely in one dimension |
| Reference target: | Reflector H50x100 , H85-2 reflector |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light , 625 nm |
| Polarization filter: | yes |
| Number of beams: | 6 |
| Angle of divergence: | +/- 2.5 ° |
| Ambient light limit: | 5000 Lux |
| Resolution: | 12 mm |
| MTTFd: | 310 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green, statically lit Power on Undervoltage indicator: Green LED, pulsing (approx. 0.8 Hz) short-circuit : LED green flashing (approx. 4 Hz) |
| Function indicator: | 2 LEDs yellow, light up when light beam is free, flash when falling short of the stability control, off when light beam is interrupted Teach-In : LED yellow/green; equiphase flashing; 2,5 Hz |
| Control elements: | Teach-In key |
| Operating voltage: | 12 ... 30 V DC |
| Ripple: | max. 10 % |
| No-load supply current: | max. 50 mA |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 2 push-pull (4 in 1) outputs, complementary, short-circuit proof, reverse polarity protected |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2.5 V DC |
| Switching frequency: | 230 Hz |
| Response time: | 1 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | cULus Listed, Class 2 Power Source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -10 ... 40 °C (14 ... 104 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 25.8 mm |
| Housing height: | 88 mm |
| Housing depth: | 54.3 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 300 mm fixed cable with M12 x 1, 4-pin connector |
| Material: Housing: | Plastic ABS |
| Material: Optical face: | Plastic pane |
| Mass: | 100 g |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |