276062
FB1203B3
Frequency / Counter Input
1-channel, Input Ex ia, Installation in suitable enclosures in Zone 1, Module can be exchanged under voltage (hot swap)pa. The device accepts digital input signals of NAMUR sensors or mechanical contacts from the hazardous area. Open and short-circuit line faults are detected. The intrinsically safe inputs are galvanically isolated from the bus and the power supply.
| Occupied slots: | 1 |
| Connection: | backplane bus |
| Rated voltage: | 12 V DC , only in connection with the power supplies FB92** |
| Power dissipation: | 0.65 W |
| Power consumption: | 0.65 W |
| Connection: | backplane bus |
| Interface: | manufacturer-specific bus to standard com unit |
| Number of channels: | 1 |
| Function: Function: | Counter |
| Function: Function [2]: | frequency |
| Function: Function [3]: | direction of rotation |
| Sensor interface: Connection: | NAMUR sensor |
| Sensor interface: Connection [2]: | volt-free contact |
| Connection: | channel I: 1+, 2/3-; direction: 4+, 5/6- |
| Rated values: | acc. to EN 60947-5-6 (NAMUR) |
| Switching point/switching hysteresis: | 1.2 ... 2.1 mA / ± 0.2 mA |
| Internal resistor: | 1 kΩ |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool |
| Sensor interface: Connection: | mechanical switch with additional resistors (see connection diagram) proximity switches without additional wiring |
| Sensor interface: Short-circuit: | < 360 Ω |
| Sensor interface: Open-circuit: | < 0.35 mA |
| Minimum pulse duration: | 20 ms |
| Operating frequency: | 0 ... 15 kHz ; in frequency + counter mode ... 40 Hz |
| LED indication: | LED green: supply LED red: line fault |
| Coding: | optional mechanical coding via front socket |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Environmental test: | EN 60068-2-14 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27 |
| Vibration resistance: | EN 60068-2-6 |
| Damaging gas: | EN 60068-2-42 |
| Relative humidity: | EN 60068-2-56 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 95 % non-condensing |
| Shock resistance: | shock type I, shock duration 11 ms, shock amplitude 15 g, number of shocks 18 |
| Vibration resistance: | frequency range 10 ... 150 Hz; transition frequency: 57.56 Hz, amplitude/acceleration ± 0.075 mm/1 g; 10 cycles frequency range 5 ... 100 Hz; transition frequency: 13.2 Hz amplitude/acceleration ± 1 mm/0.7 g; 90 minutes at each resonance |
| Damaging gas: | designed for operation in environmental conditions acc. to ISA-S71.04-1985, severity level G3 |
| Degree of protection: | IP20 (module) , a separate housing is required acc. to the system description |
| Connection: | removable front connector with screw flange (accessory) wiring connection via spring terminals (0.14 ... 1.5 mm2) or screw terminals (0.08 ... 1.5 mm2) |
| Mass: | approx. 420 g |
| Dimensions: | 28 x 107 x 132 mm (1.1 x 4.2 x 5.2 inch) |
| EU-Type Examination Certificate: | Presafe 19 ATEX 14058U |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 2(1)G Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Input: Voltage: | 10.5 V |
| Input: Current: | 23.34 mA |
| Input: Power: | 61.27 mW (linear characteristic) |
| Galvanic isolation: Input/power supply, internal bus: | safe electrical isolation acc. to EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 EN 60079-1:2014 EN 60079-5:2015 EN 60079-7:2015 EN 60079-11:2012 |
| ATEX approval: | Presafe 19 ATEX 14058U |
| IECEx approval: | IECEx PRE 19.0013U |
| Directive conformity: Approved for: | Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| System information: | The module has to be mounted in appropriate backplanes and housings (FB92**) in Zone 1, 2, 21, 22 or outside hazardous areas (gas or dust). Here, observe the corresponding EC-type examination certificate. |
| Supplementary information: | EC-Type Examination Certificate, Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |