267075-100521
OBG5000-R101-PPF-IO-V31
Retroreflective sensor (glass)
Retroreflective sensor with polarization filter for clear object detection, Miniature design with versatile mounting options, Detects transparent objects, i.e., clear glass, PET and transparent films, Two machines in one: clear object detection or reflection operating mode with long range, High degree of protection IP69K, IO-link interface for service and process datafa. The miniature optical sensors are the first devices of their kind to offer an end-to- end solution in a small single standard design — from thru-beam sensor through to a distance measurement device. As a result of this design, the sensors are able to perform practically all standard automation tasks. The DuraBeam laser sensors are durable and can be used in the same way as a standard sensor. The use of Multi Pixel Technology gives the standard sensors a high level of flexibility and enables them to adapt more effectively to their operating environment.
| Effective detection range: | 0 ... 5 m |
| Reflector distance: | 0 ... 5 m |
| Threshold detection range: | 6 m |
| Reference target: | H85-2 reflector |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light |
| LED risk group labelling: | exempt group |
| Diameter of the light spot: | approx. 170 mm at a distance of 3.5 m |
| Angle of divergence: | approx. 5 ° |
| Ambient light limit: | EN 60947-5-2 |
| MTTFd: | 600 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green: constantly on - power on flashing (4Hz) - short circuit flashing with short break (1 Hz) - IO-Link mode |
| Function indicator: | Yellow LED: Permanently lit - light path clear Permanently off - object detected Flashing (4 Hz) - insufficient operating reserve |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | max. 10 % |
| No-load supply current: | < 25 mA at 24 V supply voltage |
| Protection class: | III |
| Interface type: | IO-Link ( via C/Q = pin 4 ) |
| Transfer rate: | COM 2 (38.4 kBaud) |
| IO-Link Revision: | 1.1 |
| Min. cycle time: | 2.3 ms |
| Process data width: | Process data input 2 Bit Process data output 2 Bit |
| SIO mode support: | yes |
| Device ID: | 0x110A0A (1116682) |
| Compatible master port type: | A |
| Pre-fault indication output: | 1 push-pull (4 in 1) output, short-circuit protected, reverse polarity protected, overvoltage protected |
| Switching type: | The default setting is: C/Q - Pin4: NPN normally open / dark-on, PNP normally closed / light-on, IO-Link Alarm output - Pin2: NPN normally open, PNP normally closed |
| Signal output: | 1 push-pull (4 in 1) output, short-circuit protected, reverse polarity protected, overvoltage protected |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA , resistive load |
| Usage category: | DC-12 and DC-13 |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Response time: | 1 ms |
| Communication interface: | IEC 61131-9 |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | E87056 , cULus Listed , class 2 power supply , type rating 1 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 13.9 mm |
| Housing height: | 39.5 mm |
| Housing depth: | 18.3 mm |
| Degree of protection: | IP67 / IP69 / IP69K |
| Connection: | M8 x 1 connector, 4-pin |
| Material: Housing: | PC (Polycarbonate) |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | approx. 10 g |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |