106700
SC3,5-N0-WH
Inductive slot sensor
Series: Slot type, Housing material: PBT, Output type: 2-wire, Type of voltage: DC, Connection type: flexible leads LiY , 500 mm, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR |
| Slot width: | 3.5 mm |
| Depth of immersion (lateral): | 5 ... 7 typ. 6 mm |
| Output type: | 2-wire |
| Nominal voltage: | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Operating voltage: | 5 ... 25 V |
| Switching frequency: | 0 ... 3000 Hz |
| Hysteresis: | 0.06 ... 0.1 mm |
| Suitable for 2:1 technology: | yes , Reverse polarity protection diode not required |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | ≥ 3 mA at nominal voltage |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≤ 1 mA at nominal voltage |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 2 |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Electromagnetic compatibility: | NE 21:2007 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| EAC conformity: | TR CU 012/2011 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| Standard conformity: Ordinary Location: | E87056 |
| Standard conformity: Hazardous Location: | E501628 |
| Standard conformity: Control drawing: | 116-0453 |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Connection type: | flexible leads LiY , 500 mm |
| Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | ID |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |