104093
UC2000-30GM-IUR2-V15
Ultrasonic sensor
Single head system, Parameterization interface for the application-specific adjustment of the sensor setting via the service program ULTRA 3000, Analog current and voltage output, Synchronization options, Series: -30GM, Housing: stainless steel (1.4305 / AISI 303). PBT plastic parts, Connection type: Connector plug M12 x 1 , 5-pinfa
| Sensing range: | 80 ... 2000 mm |
| Adjustment range: | 120 ... 2000 mm |
| Dead band: | 0 ... 80 mm |
| Standard target plate: | 100 mm x 100 mm |
| Transducer frequency: | approx. 180 kHz |
| Response delay: | 65 ms minimum 195 ms factory setting |
| LED green: | solid: Power-on flashing: Standby mode or program function object detected |
| LED yellow 1: | solid: object in evaluation range flashing: program function |
| LED yellow 2: | solid: object in detection range flashing: program function |
| LED red: | solid: temperature/program plug not connected flashing: fault or program function object not detected |
| Temperature/TEACH-IN connector: | Temperature compensation , Evaluation range programming , output function setting |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| Power consumption: | ≤ 900 mW |
| Time delay before availability: | ≤ 500 ms |
| Interface type: | RS 232, 9600 Bit/s , no parity, 8 data bits, 1 stop bit |
| Synchronization: | bi-directional 0 level -UB...+1 V 1 level: +4 V...+UB input impedance: > 12 KOhm synchronization pulse: ≥ 100 µs, synchronization interpulse period: ≥ 2 ms |
| Synchronization frequency: Common mode operation: | max. 30 Hz |
| Synchronization frequency: Multiplex operation: | ≤ 30 Hz / n , n = number of sensors , n ≤ 5 |
| Output type: | 1 current output 4 ... 20 mA 1 voltage output 0 ... 10 V |
| Resolution: | evaluation range [mm]/4000, but ≥ 0.35 mm |
| Deviation of the characteristic curve: | ≤ 0.2 % of full-scale value |
| Repeat accuracy: | ≤ 0.1 % of full-scale value |
| Load impedance: | current output: ≤ 500 Ohm voltage output: ≥ 1000 Ohm |
| Temperature influence: | ≤ 2 % from full-scale value (with temperature compensation) ≤ 0.2 %/K (without temperature compensation) |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007+A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 + A1:2012 EN 60947-5-7:2003 IEC 60947-5-7:2003 |
| EAC conformity: | TR CU 020/2011 TR CU 037/2016 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | Connector plug M12 x 1 , 5-pin |
| Degree of protection: | IP65 |
| Material: Housing: | stainless steel (1.4305 / AISI 303) PBT plastic parts |
| Material: Transducer: | epoxy resin/hollow glass sphere mixture; polyurethane foam |
| Mass: | 170 g |
| Output: | evaluation limit A1: 200 mm evaluation limit A2: 2000 mm rising ramp |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |