099100
U-P6-B5
Base for read/write station
Base for INTERBUSfa. The base is used in combination with an upper part, the IPT*-FP read/write station. The device is operated as a slave on the INTERBUS remote bus. The device makes available the complete read/write functionality. Up to 10 bytes are transmitted per cycle. The continuing bus is activated via DIP switch.
| DIP switch: | ring termination 0 = closed 1 = bus continued |
| Rated operating voltage: | 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS , PELV |
| Power consumption: | max. 5 W with read/write head IPT*-FP |
| Galvanic isolation: Operating voltage/interface: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Physical: | RS-485 |
| Protocol: | INTERBUS remote bus |
| ID code: | 03 |
| Transfer rate: | 500 kBit/s or 2 MBit/s internally switchable |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP67 according to EN 60529 with IPT*-FP |
| Connection: | screw terminals |
| Interface cable: | up to 1.5 mm2 |
| Supply: | up to 3 x 1.5 mm2 |
| Material: Housing: | aluminum, black anodized |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |