094540
UC2000-30GM-IU-V1-HB
Ultrasonic sensor
Single head system, Parameterization interface for the application-specific adjustment of the sensor setting via the service program ULTRA 3000, Analog current and voltage output, Adjustable acoustic power and sensitivity, Series: -30GM, Housing: 1.4303 stainless steel, plastic parts PBT, Connection type: Cable connector , M12 x 1 , 5-pin , 4-wirefa
| Sensing range: | 80 ... 2000 mm |
| Adjustment range: | 120 ... 2000 mm |
| Dead band: | 0 ... 80 mm |
| Standard target plate: | 100 mm x 100 mm |
| Transducer frequency: | approx. 180 kHz |
| Response delay: | 65 ms minimum 195 ms factory setting |
| LED green: | solid: Power-on flashing: Standby mode or program function object detected |
| LED yellow 1: | solid: object in evaluation range flashing: program function |
| LED yellow 2: | solid: object in detection range flashing: program function |
| LED red: | solid: temperature/program plug not connected flashing: fault or program function object not detected |
| Temperature/TEACH-IN connector: | Temperature compensation , Evaluation range programming , output function setting |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| Power consumption: | ≤ 900 mW |
| Interface type: | RS 232, 9600 Bit/s , no parity, 8 data bits, 1 stop bit |
| Synchronization frequency: Common mode operation: | max. 30 Hz |
| Synchronization frequency: Multiplex operation: | ≤ 30/n Hz, n = number of sensors |
| Output type: | 1 current output 4 ... 20 mA 1 voltage output 0 ... 10 V |
| Resolution: | evaluation range [mm]/4000, but ≥ 0.35 mm |
| Deviation of the characteristic curve: | ≤ 0.2 % of full-scale value |
| Repeat accuracy: | ≤ 0.1 % of full-scale value |
| Load impedance: | current output: ≤ 500 Ohm voltage output: ≥ 1000 Ohm |
| Temperature influence: | ≤ 2 % from full-scale value (with temperature compensation) ≤ 0.2 %/K (without temperature compensation) |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2:2007 EN 60947-5-7:2003 IEC 60947-5-7:2003 |
| Standards: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | all Div 2 hazardous areas |
| CSA approval: | NRTL certified all Div 2, Class II Div 1, Class III Div 1 hazardous areas |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | Cable connector , M12 x 1 , 5-pin , 4-wire |
| Degree of protection: | IP65 |
| Material: Housing: | 1.4303 stainless steel plastic parts PBT |
| Material: Transducer: | epoxy resin/hollow glass sphere mixture; polyurethane foam |
| Note: | Individual components: UC-2000-30GM-IUR2-V15; V1-G-2M-PVC; M-106 impact adapter; ADAPT-ALUM*-M30X1/2" NPT/HB**** |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | US |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |