088832
RL39-8-800/32/40a/73c/82a
Diffuse mode sensor
Diffuse mode sensor, Infrared light, Light/dark ON, switchable, Degree of protection IP67fa
| Detection range: | 0 ... 800 mm |
| Adjustment range: | 150 ... 800 mm |
| Reference target: | standard white 200 mm x 200 mm |
| Light source: | IRED |
| Light type: | modulated infrared light |
| Ambient light limit: | IEC / EN 60947-5-2 , 10000 Lux |
| MTTFd: | 916 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | LED yellow: switching state LED red: pre-fault indication |
| Control elements: | Sensing range adjuster, light-on/dark-on changeover switch |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 300 ms |
| Pre-fault indication output: | 1 PNP, active when falling short of the stability control |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 1 PNP output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 200 mA , resistive load |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Switching frequency: | ≤ 300 Hz |
| Response time: | ≤ 1.5 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Approvals: | CE |
| Ambient temperature: | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 25 mm |
| Housing height: | 64 mm |
| Housing depth: | 75 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 4-pin, M12 x 1 connector |
| Material: Housing: | PBT |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | approx. 100 g |
| Scope of delivery: | Mounting aid |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | VN |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |