088535
NBB1,5-8GM50-Z3-V3
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector plug M8 x 1 , 3-pin, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | Two-wire |
| Rated operating distance: | 1.5 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.21 mm |
| Actual operating distance: | 1.35 ... 1.65 mm typ. |
| Reduction factor rAl: | 0.22 |
| Reduction factor rCu: | 0.16 |
| Reduction factor r304: | 0.64 |
| Output type: | 2-wire |
| Operating voltage: | 5 ... 60 V |
| Switching frequency: | 0 ... 1200 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 10 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity tolerant |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 5 V |
| Operating current: | 2 ... 100 mA |
| Lowest operating current: | 2 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. |
| Time delay before availability: | ≤ |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1476 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | Connector plug M8 x 1 , 3-pin |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | LCP |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | VN |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |