046476
CJ40-FP-A2-P1
Capacitive sensor
Series: Rectangular type, Housing material: PBT/POM, Connection type: screw terminals, Output type: 4-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Degree of protection: IP65fa
| Switching function: | complementary |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 40 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 32.4 mm |
| Output type: | 4-wire |
| Installation conditions: B: | 40 mm |
| Installation conditions: C: | 80 mm |
| Installation conditions: F: | 120 mm |
| Operating voltage: | 10 ... 60 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 10 Hz |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2.8 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Potentiometer: | sensitivity adjustment |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | screw terminals |
| Information for connection: | A maximum of two conductors with the same core cross section may be mounted on one terminal connection! tightening torque 1.2 Nm + 10 % |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| Standard conformity: Minimum core cross-section: | without wire end ferrule 0.5 mm2 , with connector sleeves 0.34 mm2 |
| Standard conformity: Maximum core cross-section: | without wire end ferrule 2.5 mm2 , with connector sleeves 1.5 mm2 |
| Housing material: | PBT/POM |
| Sensing face: | POM |
| Housing base: | PBT |
| Degree of protection: | IP65 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |