043690
KFD0-CC-Ex1
Current/Voltage Converter
This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It converts a 2-wire voltage or current in the hazardous area to a 4 mA .. 20 mA signal in the safe area. 1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (loop powered), Current or voltage input, Output: 4 .. 20 mA, Potentiometer or DIP switch selectable ranges, Line fault detection (LFD)pa. The device can be used to double signals in 20 mA measurement circuits due to the limited current signal input load of 50 Ω. DIP switches and potentiometers make field calibration easy. Since this isolator is loop-powered, use the technical data to verify that the proper voltage is available to the field devices.
| Signal type: | Analog input |
| Rated voltage: | 12 ... 35 V DC loop powered |
| Power dissipation: | 0.4 W |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1+, 2- |
| Current range: | 0 ... 20 mA , load ≤ 50 Ω |
| Voltage range: | 0 ... 10 V , load ≥ 100 kΩ |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 9+, 8- |
| Load: | (U -12 V) / 0.02 A |
| Current output: | 4 ... 20 mA , limited to ≤ 35 mA |
| Fault signal: | downscaling ≤ 3 mA |
| Deviation: After calibration: | 0.1 % of full-scale value |
| Deviation: Temperature effect: | span: 0.050 % of span /K ; zero point: 0.060 % of span /K |
| Deviation: Linearization: | ≤ 0.04 % of full-scale value |
| Deviation: Influence of supply voltage: | 6.5 ppm/V |
| Rise time: | 250 ms |
| Input/Output: | safe isolation according to EN 50178, rated insulation voltage 253 Veff |
| Control elements: | DIP-switch potentiometer |
| Configuration: | via DIP switches via potentiometer |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Galvanic isolation: | EN 50178:1997 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 100 g |
| Dimensions: | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) , housing type B2 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-Type Examination Certificate: | ZELM 00 ATEX 0034 |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1)GD [EEx ia] IIC |
| Electromagnetic compatibility: Input: | EEx ia IIC |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 9.6 V |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 0.5 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 1.1 mW linear characteristic |
| Output: Maximum safe voltage: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Certificate: | TÜV 01 ATEX 1777 X |
| Output: Marking: | II 3G Ex nA II T4 |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 |
| CSA approval: Control drawing: | 116-0132 |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |