037715
NJ2-12GM40-E2-V1-Y37715
Inductive proximity switches
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 2 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.62 mm |
| Actual operating distance: | 1.8 ... 2.2 mm typ. |
| Reduction factor rAl: | 0.45 |
| Reduction factor rCu: | 0.4 |
| Reduction factor r304: | 0.75 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 1000 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 10 typ. 3 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 100 mA, switching element on: | 1.2 ... 2.5 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| No-load supply current: | ≤ 15 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Standards: | IEC / EN 60947-5-2:2004 |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PBT |
| Housing diameter: | 12 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | VN |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |