50141898
DRT25C.3/L6
DRT25C.3/L6 - Dynamic reference diffuse sensor
| Series: | 25C |
| Operating principle: | Reference teach on background |
| Operating range: | 0.05 ... 0.2 m |
| Adjustment range: | 50 ... 200 mm |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 12 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 40 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | IO-Link / light switching (PNP)/dark switching (NPN) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light switching (PNP)/dark switching (NPN) |
| Switching frequency: | 750 Hz, (Teach level 1: 500 Hz) |
| Response time: | 0.66 ms |
| Type: | IO-Link |
| Specification: | V1.1 |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Number of conductors: | 4 -wire |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 42.7 mm x 30 mm |
| Housing material: | Plastic, ABS |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 55 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting with M4 thread, Via optional mounting device |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Operational controls: | Teach button |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 50 °C, Temperature compensation ±15°C |
| Degree of protection: | IP 69K, IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270903 |
| eCl@ss 9.0: | 27270903 |
| ETIM 5.0: | EC001821 |
| ETIM 6.0: | EC001821 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |