50136678
LES 36HI/VC6.10
LES 36HI/VC6.10 - Line profile sensor
| Series: | 36 |
| Contains: | LxSsoft configuration software |
| Application: | 3D object detection, Object measurement |
| Special version: | Synchronization input |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2M, IEC/EN 60825-1:2007 |
| X-axis measurement range: | 50 ... 140 mm |
| Measurement range z-axis: | 200 ... 600 mm |
| Resolution of x-axis: | 0.2 ... 0.6 mm |
| Resolution of z-axis: | 0.1 ... 0.9 mm |
| Repeatability of Z-axis, relative to measurement distance: | ≤ 0.25 % |
| Measurement time: | 10ms |
| Linearity of Z-axis, relative to measurement distance: | ± 0,5% |
| Minimum object size, x-axis: | 0.6 ... 2 mm |
| Minimum object size, z-axis: | 0.4 ... 3 mm |
| Black/white behavior: | 0.5 %, 6 … 90% diffuse reflectance |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of activation inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 6 Piece(s) |
| Type: | Analog output |
| Type: | Current |
| Type: | Voltage |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Response time: | 10 ms |
| Type: | Ethernet |
| Number of connections: | 3 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Configuration interface, Data interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Function: | Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Dimension (W x H x L): | 56 mm x 160 mm x 74 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum, Plastic |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 620 g |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 50 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III, VDE |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC/EN 60947-5-2 |
| US patents: | US 8,928,894 B |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27280190 |
| eCl@ss 9.0: | 27280190 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.73 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |