50128175
IS 212FM/4NO.5-3E0-S12
IS 212FM/4NO.5-3E0-S12 - Inductive switch
| Series: | 212 |
| Typ. operating range limit Sn: | 3 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 2.4 mm |
| Special version: | Reduction factor 1 |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Inductive protection, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 10 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 15 % |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Residual current, max.: | 0.1 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 4 -pin |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cylindrical |
| Dimension (Ø x L): | 12 mm x 60 mm |
| Dimension (Ø x L): | 12 mm x 60 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Housing material: | Stainless steel, V2A |
| Net weight: | 25 g |
| Housing color: | Silver |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Mounting thread |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Mounting thread |
| Standard measuring plate: | 12 x 12 mm², Fe360 |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 68, IP 69K |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Aluminum: | 1 |
| Aluminum: | 1 |
| Copper: | 0.9 |
| Brass: | 1.4 |
| Brass: | 1.4 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270101 |
| ETIM 5.0: | EC002714 |
| ETIM 5.0: | EC002714 |
| ETIM 6.0: | EC002714 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Sri Lanka |
| EAN: | |
| Weight: | 0.03 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |