IS 230MM/1NO.3-15N
IS 230MM/1NO.3-15N - Inductive switch
On Request. Please send us an email to inquire the price and avaliability.
"ucnguBrctvdgcxgt0eqo"
Description
Technical parameters
Series: 230
Typ. operating range limit Sn: 15 mm
Operating range Sa: 0 ... 12.1 mm
Repeatability: 0.75 mm
Protective circuit: Inductive protection, Polarity reversal protection, Short circuit protected
Supply voltage UB: 10 ... 320 V, AC/DC
Residual ripple: 0 ... 20 %, From UB
Open-circuit current: 0 ... 1 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr): 10 %, Over the entire operating temperature range
Repeatability, max. (in % of Sr): 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C
Switching hysteresis: 20 %
Number of digital switching outputs: 1 Piece(s)
Voltage type: AC/DC
Switching current, max.: 200 mA
Switching element: Relay, NO
Switching principle: NO (normally open)
Switching frequency: 500 Hz
Oscillator frequency: 50,000 Hz
Readiness delay: 70 ms
Number of connections: 1 Piece(s)
Function: Voltage supply
Type of connection: Cable
Cable length: 2,000 mm
Sheathing material: PVC
Cable color: Black
Number of conductors: 2 -wire
Wire cross section: 0.34 mm²
Design: Cylindrical
Thread size: M30 x 1.5 mm
Dimension (Ø x L): 30 mm x 50 mm
Type of installation: Non-embedded
Housing material: Metal, Chromed brass
Sensing face material: Plastic, Polybutylene (PBT)
Net weight: 180 g
Housing color: Silver, Red, RAL 3000
Type of fastening: Via optional mounting device, Mounting thread
Standard measuring plate: 45 x 45 mm², Fe360
Type of display: LED
Number of LEDs: 1 Piece(s)
Ambient temperature, operation: -25 ... 70 °C