IS 230MM/1NC.3-15N
IS 230MM/1NC.3-15N - Inductive switch
| Series: | 230 |
| Typ. operating range limit Sn: | 15 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 12.1 mm |
| Repeatability: | 0.75 mm |
| Supply voltage UB: | 10 ... 320 V, AC/DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 1 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 20 % |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | AC/DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Switching element: | Relay, NC |
| Switching principle: | NC (normally closed) |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Oscillator frequency: | 50,000 Hz |
| Readiness delay: | 70 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Sheathing material: | PVC |
| Cable color: | Black |
| Number of conductors: | 2 -wire |
| Wire cross section: | 0.34 mm² |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M30 x 1.5 mm |
| Dimension (Ø x L): | 30 mm x 50 mm |
| Type of installation: | Non-embedded |
| Housing material: | Metal, Chromed brass |
| Sensing face material: | Plastic, Polybutylene (PBT) |
| Net weight: | 180 g |
| Housing color: | Silver, Red, RAL 3000 |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Mounting thread |
| Standard measuring plate: | 45 x 45 mm², Fe360 |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |