50127841
KRT21M-09.PL3/42-M12
KRT21M-09.PL3/42-M12 - Contrast sensor
| Series: | 21 |
| Special version: | Pulse stretching |
| Operating range: | 0.006 ... 0.012 m |
| Light source: | LED, RGB |
| Light spot size [at sensor distance]: | 1.5 mm x 5 mm |
| Light spot orientation: | Vertical |
| Type of light spot geometry: | Rectangular |
| Light beam exit: | On face |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Switching signal on mark |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | Switching signal on mark |
| Switching frequency: | 15,000 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 31 mm x 53 mm x 80.1 mm |
| Housing material: | Plastic, ABS |
| Net weight: | 90 g |
| Operational controls: | Teach button |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270906 |
| eCl@ss 9.0: | 27270906 |
| ETIM 5.0: | EC001820 |
| ETIM 6.0: | EC001820 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Ungarn |
| EAN: | |
| Weight: | 0.15 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |