50122319
ODSL 30/V-30M Ex d
ODSL 30/V-30M Ex d - Optical distance sensor
| Series: | 30 |
| Type of scanning system: | Against object |
| Special version: | Ex-protected |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Light spot size [at sensor distance]: | 6 mm [10,000 mm] |
| Measurement range: | 0 ... 30,000 mm |
| Resolution: | 1.0 mm |
| Accuracy, short range: | 2 % |
| Accuracy, distant range: | 1 % |
| Reference value, accuracy: | Measurement range |
| Repeatability: | 0.5 % |
| Reference value repeatability: | End value |
| Measurement time: | 30 ... 100 ms |
| Referencing: | Yes |
| Optical distance measurement principle: | Phase measurement |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Function: | Programmable |
| Number of analog outputs: | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Current |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 15,000 mm |
| Number of conductors: | 8 -wire |
| Dimension (W x H x L): | 135 mm x 143 mm x 290 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 6,500 g |
| Operational controls: | Membrane keyboard, LC Display |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 45 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Ex device category: | 2G, 2D |
| Ex-Zone: | 1, 21 |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270801 |
| eCl@ss 9.0: | 27270801 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 7.43 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |