SLS46C-40.K28-M12
SLS46C-40.K28-M12 - Single beam safety device transmitter
| Series: | 46C |
| Functions: | Activation input |
| Type: | 2, IEC/EN 61496, in combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B |
| SIL: | 1, IEC 61508, in combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B |
| SILCL: | 1, IEC/EN 62061, in combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B |
| MTTFd: | 400 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 3E-10 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 2, EN ISO 13849, In combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B |
| Operating range: | 0.5 ... 40 m |
| Operating range limit: | 0.5 ... 48 m |
| Light source: | LED, Red |
| LED light wavelength: | 630 nm |
| Transmitted-signal shape: | Pulsed |
| LED group: | 1 |
| Opening angle, max.: | -5 ... 5 ° |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 %, Incl. residual ripple |
| Residual ripple: | 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 40 mA |
| Number of activation inputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching voltage: | high: ≥8V, low: ≤1.5V |
| Switching voltage high, min.: | 8 V |
| Switching voltage low, max.: | 1.5 V |
| Activation/disable delay: | 1 ms |
| Input resistance: | 10,000 Ω, -30 ... 30 % |
| Active switching state: | High |
| Switching frequency: | 250 Hz |
| Response time: | 2.5 ms |
| Readiness delay: | 300 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal IN |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 20.5 mm x 76.3 mm x 44 mm |
| Housing material: | Plastic, PC-PBT |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Net weight: | 50 g |
| Housing color: | Red |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | III, Rating voltage 50 V |