50119364
PRK 55/6.42-S8 Ex
PRK 55/6.42-S8 Ex - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 55 |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Application: | Detection of highly transparent bottles |
| Special version: | Teach input, Ex-protected |
| Operating range: | 0 ... 3 m |
| Operating range limit: | 0 ... 3.5 m |
| Light source: | LED, Red |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of teach inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light switching (PNP)/dark switching (NPN) |
| Switching frequency: | 1,000 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M8 |
| Material: | Stainless steel |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 19.1 mm x 66 mm x 37 mm |
| Housing material: | Stainless steel, AISI 316L |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA, scratch-resistant coating |
| Net weight: | 40 g |
| Operational controls: | Teach button |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 70 °C |
| Ex device category: | 3 |
| Ex-Zone: | 2, 22 |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | Ex |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.15 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |