50110930
LSER 46B/66-S-S12
LSER 46B/66-S-S12 - Throughbeam photoelectric sensor receiver
| Series: | 46B |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Receiver |
| Special version: | Small light spot (S) |
| Operating range: | 0 ... 40 m |
| Operating range limit: | 0 ... 44 m |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 30 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light switching (PNP)/dark switching (NPN) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Dark switching (PNP)/light switching (NPN) |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Response time: | 5 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 18.5 mm x 76.9 mm x 43.4 mm |
| Housing material: | Plastic, PC-ABS |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 50 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270901 |
| eCl@ss 9.0: | 27270901 |
| ETIM 5.0: | EC002716 |
| ETIM 6.0: | EC002716 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.06 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |