50110238
ROD4-30
ROD4-30 - Laser scanner
| Series: | 4 |
| Application: | Contour measurement, 3D object detection |
| Application: | Contour measurement, 3D object detection |
| Light source: | Laser, Infrared |
| Light source: | Laser, Infrared |
| Laser class: | 1, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Detection angle: | 190 ° |
| Scanning rate: | 25 scans/s |
| Repeatability: | 15 mm |
| Repeatability: | 15 mm |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -30 ... 20 % |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -30 ... 20 % |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Response time: | 40 ms |
| Response time: | 40 ms |
| Type: | RS 232, RS 422 |
| Function: | Signal OUT, Signal IN, Voltage supply |
| Type of connection: | Sub-D |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 15 -pin |
| No. of pins: | 15 -pin |
| Type of connection: | Sub-D |
| Type: | Female |
| Type: | Female |
| No. of pins: | 9 -pin |
| Housing material: | Metal, Diecast aluminum |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 2,000 g |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 50 °C |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Protection class: | III |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| eCl@ss 8.0: | 27270913 |
| eCl@ss 8.0: | 27270913 |
| ETIM 5.0: | EC002550 |
| ETIM 5.0: | EC002550 |
| ETIM 6.0: | EC002550 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 3.12 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |